O mně

Studium právJUDr. Gabriela Brůžičková

Po studiu práv jsem absolvovala krátkou praxi na odboru zdravotnictví dnešního Magistrátu města Brna, poté na právním odboru jedné firmy. Odtud jsem odešla na právní odbor Fakultní nemocnice, kde jsme řešili především právní spory ohledně náhrady škody za poškození na zdraví pochybením při nesprávně poskytnuté péči.

Tady jsem se začala poprvé setkávat s lidskými osudy. Například v době, kdy jsem nastoupila, byl mediálně propíraný případ v jiné nemocnici, kde se narodilo dítě se zjevnou poruchou, která mu nedávala žádné šance na dlouhý život. Vyskytla se určitá pochybení v poporodní péči, v důsledku čehož tenkrát novorozenec zemřel. Bylo z toho trestní stíhání a lékaři na všech gynekologických klinikách podlehli panice, aby snad i oni nebyli nařčeni z toho, že nesou podíl na úmrtí či nenarození novorozence.

Advokacie

lawTehdy jsem si udělala advokátní zkoušky a v roce 1993 začala provozovat svoji vlastní advokátní praxi. Po revoluci jsme asi všichni advokáti zastupovali převážně podnikatele, neboť v té době došlo k obrovské vlně soukromého podnikání. Tenkrát se zakládala spousta nových firem, dělaly se převody obchodních podílů, obchodní právo bylo na výsluní.

Jenže jak šel čas, začalo se měnit schéma poskytované právní služby. Najednou přicházeli lidé s tím, že se chtějí rozvádět, protože to dlouho v manželství moc nefungovala a navíc na partnera udeřili exekutoři. Byl konec podnikatelského rozmachu a přišlo období důsledků pro ty, co neměli štěstí.

To provázela konkurzní řízení, která posléze nahradila řízení insolvenční. Po svých zkušenostech a po absolvování semináře na téma „insolvenční zákon“ jsem se rozhodla, že insolvenčním správcem být nechci.

Lidské osudy a pomoc obětem trestné činnosti

Během své advokátní praxe se setkávám s  rozmanitými lidskými osudy, s úspěchy i neúspěchy a bohužel i s lidskými tragédiemi. Některé z těchto lidských osudů byly námětem pro moji knihu Andělé a ti druzí, kterou jsem napsala v roce 2012. O rok později jsem napsala příběh o lidské tragédii a dvojnásobné vraždě s názvem Chalupa.

Osudy a životní příběhy některých klientů se mě natolik dotýkají, že jsem se v roce 2013 rozhodla založil obecně prospěšnou společnost na pomoc obětem trestné činnosti Cesta naděje kolibřík, o. p. s..

Mou vizí a cílem je skloubit činnost advokáta, ředitelky neziskové organizace a autorky knížek o lidských osudech, protože všechny tyto obory spolu souvisejí. Vždy se jedná o lidi, o jejich příběh a možnost jim pomoct.