Kauza metylalkohol a oběti trestné činnosti

Kauza metylalkohol a oběti trestné činnosti

V posledních letech sem tam stále v médiích probíhá vlna zpráv ohledně otravy metylalkoholem u desítek obětí, které metylalkohol stál buď život, nebo doživotní následky na  zdraví. Jen proto, že někdo chtěl za každou cenu zbohatnout. Málokoho však ale napadlo, že kromě obětí, které metylalkohol pozřely, jsou zde i další oběti – členové rodiny, přátelé a ti, kteří na poškozeném byli závislí. A to jak závislí citově, tak i ekonomicky.

Média věnují pozornost spíše pachatelům tohoto hrůzného trestného činu a výši trestů, o oběti však moc zájmu neprojevují. Podle zákona č. 45/2013 Sb. Je obětí i pozůstalý po poškozeném, zemřelém.

Případ paní Novotné

Navštívila mě před časem vdova po zemřelém pánovi ze známé metylalkoholové kauzy. Budeme ji nazývat třeba paní Novotná. V rodině se víceméně abstinovalo. Paní Novotná měla nemocná játra a její manžel byl solidární. Občas si pan Novotný na panáka nebo pivo zašel, ale rozhodně to nebyl alkoholik. Kousek od Novotných bydlela sousedka, která byla již v důchodu, ale před tím prodávala ve stánku i alkohol, a od svého bývalého dodavatele nakupovala alkohol pro své známé a zákazníky, jako byl soused pan Novotný. Byli to její známí, kteří se občas zastavili na štamprli a nechtěli vysedávat v hospodě.

Během asi jednoho týdne se událo neštěstí, kdy se pan Novotný opakovaně na panáka zastavil a sousedka mu jej nalila z láhve obsahující metylalkohol. Nešťastnou náhodou bylo, že celá bedna obsahovala jen několik láhví otrávených a zbytek byl – jak později zjistila Policie – zcela v pořádku.

Otrava metylalkoholem

Přibližně po týdnu od konzumace se panu Novotnému udělalo zle a musel být převezen do nemocnice. Zde se přišlo na problém s otravou a byla zahájena léčba. Předtím jsem vůbec netušila, že metylalkohol se musí ředit nezávadným alkoholem, tudíž že ostatní poškození, kteří si koupili u zmíněné paní důchodkyně rum do griotky, zásadní problém neměli, protože metylalkohol naředili.

Pana Novotného tedy začali pod dozorem lékařů prolévat alkoholem, což v daném případě zcela jistě nebylo nic příjemného. Nějakou dobu to vypadalo, že snad všechno dobře dopadne a bude zdravotně v pořádku. Bohužel, dobře to nedopadlo. U pana Novotného sice nedošlo k tomu, že by přestal vidět, ale poškozeno bylo jiné centrum mozku a tak se objevily halucinace. Manželce poté vyprávěl historky z nemocnice, které se vůbec nestaly a byly dílem fatálního poškození jeho mozku. Nakonec pan Novotný zemřel a nechal po sobě syna, manželku a rodiče.

Kdo je oběť trestné činnosti

Nemusím se určitě rozepisovat o tom, že se v ten moment paní Novotné zhroutil svět. S manželem měli šťastné manželství, trvající téměř padesát let. Oba byli v důchodu, a když svoje příjmy sdružili, dokázali slušně vyjít. Po smrti manžela zůstal paní Novotné jen její důchod s vdovským příplatkem, což byla další újma, kterou pocítila. Podlomená psychika udělala své a záhy se přidaly zdravotní problémy. Jak jsem paní Novotnou poznala já, tak věřím, že všechno statečně zvládne, ale teď potřebuje pomoc.

Paní Novotná se synem přišli za mnou do kanceláře poté, co jim soud oznámil, že chtějí-li se připojit se svým nárokem na náhradu škody do trestního řízení vůči obžalovaným, kterých bylo v jejich případě 36, musí si společně se všemi dalšími poškozenými zvolit společné zmocněnce, a to nejvýše celkem 6 zmocněnců. V tomto směru soud postupoval zcela v souladu se zákonem. Paní Novotná s rodinou mi tedy udělila plnou moc a konkrétně v jejím případě jsem navíc požádala, aby jí soud přidělil zmocněnce na náklady státu. Soudu jsme doložili, že sociální poměry paní Novotné splňují podmínky pro přidělení zmocněnce na náklady státu. Soud nám až po naší urgenci sdělil, že já jako zmocněnec jsem vybraná nebyla, a že se má paní Novotná obrátit se svým nárokem na civilní soud či žádat náhradu škody po státu dle zákona č. 209/1997 Sb.

Pomoc obětem trestné činnosti – Cesta naděje kolibřík o.p.s.

Kauza paní Novotné dopadla z mého pohledu dobře, v srpnu 2014 dostala jako oběť trestné činnost od státu náhradu ve výši 200.000 Kč. Příklad paní Novotné je ukázkou toho, že založení obecně prospěšné společnosti Cesta naděje kolibřík mělo a má smysl. Lidé v tíživé životní situaci, kterým se zhroutil nejen osobní život, ale přišli cizí vinou také o podstatnou část finančních prostředků, mnohdy nemají peníze na právní zastoupení a stát jim v tomto ohledu také nepomůže.  Díky zákonu č. 45/2013 Sb. jsme nakonec finanční náhradu pro paní Novotnou získali.